2024. május 20., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1909
Tanulság: nem kell kapálni. nyelvnyujtas
#1908
Utoljára 4-én volt nálam csapadék, ma kapáltam. Hát ne mondjam, hogy tiszta száraz a föld és mivel nálam kicsit kötöttebb a talaj, totál kemény a felsõ része. [esõ]
#1907
Lenyûgözõ!
#1906
A nedves talaj és a nagy melegnek köszönhetõen már derékig ér a krumpliszár Link Link Link Link nevet vidám
#1905
Erre sajnos nem tudok válaszolni, de ha lesz kislevelû hárs magonc, és hasonlóan alakul a fehér akáchoz (fel kéne már, hogy hívjalak [esõ] ), akkor érdekelne. Meg megnézem neten az ezüstlevelût is... nevet
#1904
Nincs mese, permetezni kell ha van rá lehetõség,nálunk már 2-szer volt gombaölés Link ,a bogarak is szaporodnak szépen ebben a meleg idõben.
#1903
A párás meleg idõben a burgonyavész másfél nap alatt elvitte egy ismerõsöm krumplijának szárát, én 97-ben tapasztaltam elõször ennek a növénybetegségnek egyik durvább változatát . Az erõs napsütés viszont várhatóan gátat szab a gombabetegségeknek, legalábbis itt DK-en.
#1902
A nagylevelû hárs magját mikortól lehet szerintetek hajtatni? És a zelnicemeggyét?
Itt a nagylevelû hárs most virágzott el. A kis-, és az ezüstlevelû pedig virágzás elõtt áll.
#1901
A szomszéddal próbáltuk megmenteni a gyümölcsöseinket, a kicsit lejjebb húzódó kert végi árok felé egy-egy kicsi árereszt ástunk, a teljesen felázott talajba, kapával.
Szépen megy le róla a víz, talán...
Kidolgoztam magam, irány dolgozni.

Képet talán holnap lesz idõm felrakni.
#1900
Nálunk ilyen a kukorica késõn vetve: Link Link Illetve csak egy része, mert csak egy kanyart tudott menni múlt szombaton a vetõgép utána elkezdett esni. Májusban összesen 5 csapadékmentes nap volt, így aki nem vetett el még áprilisban az még most sem. A rekordtermésnek ígérkezõ cseresznyébõl ez lett: Link Link Már zölden szétcsattannak: Link De talán a fa megmarad, ugyanis a talajvíz már kezd visszahúzódni.
#1899
Mai képek!
Kukorica késõn elvetve Link Link Link Link Link és idõben elvetve Link Link Link Link Link Link
Várható füge elsõtermés Link Link Link Link Link
Zala megyében gyakorlatilag a baracktermesztés nem létezik. Kár Link Link Link Link Link Link
#1898
Mai képek kivikrõl Link Link Link és fügékrõl Link Link Link Link Link Link Link Link a környékbõl.
#1897
Már múlik. Gyün a jó idõ, pont hétvégére! Király!
nevet

#1896
Nem kell ilyent mondani, megnyugszik tán ez a helyzet.. laza

Attól még sok fog történni az ez évben még.. vidám
Kert bejárás:
Link
Egykis mélység-bemutató a nyúlház ( nem üzemel) felõl;
Link


Nekem is van gondom, de ahogy 10-15 évenként szokott lenni, elmúlik!
Link
szomoru

#1895
A tartós jelleg a kulcs.
Akár egy méteres árhullám is elöntheti a fákat néhány hétre az ártéren.
Ellenben elég egy 5-10cm-es belvíz több hónapra és megöli a gyümölcsfákat...
Sajnos tapasztalatból mondom, 1999-ben már beállt fákat kellett kivágni (hatalmas meggy és kajszifákat).
Ha most az azóta felcseperedett gyümölcsöst ki kell vágni (sõt a ház körül is fák vannak), az nekem maga lesz a tragédia...
#1894
A Tisza II. árterében még jó 20 - 25 éve is párját ritkító gyümölcsösök voltak, magán kisbirtokok, majd jött a kiskörei duzzasztómû építése, és az állam kisajátította e területet. A gyümölcsösöket e területeken megölte a dzsungel szép lassan. De nem a víz! Víz Tisza II elõtt is volt, akár több hetes elöntés, még magasabb, tartósabb vizek. Mindezt csak azért írom, mert a mai napig lehet találni ott gyümölcsfát, pedig van hogy a koronája sem látszhat ki a vízbõl árvíznél. Persze a tartós talajvíz sokkal rosszabb..
#1893
Ennyi rossz hír után egy kis érdekesség...
Tettem fel új képeket a bonsaiaimról. Valaki kérte, hogy írjak róluk keveset. Amelyikhez eszembe jutott, hirtelen írtam egy pár soros kommentet.
Link
#1892
A helyzet nálunk;
Link
Link
Link
Ilyen víz olyan 15 éve volt.Egy Tátra billencs homok-föld nem volt elég a feltöltésre.Akkor csak 10 centis fedésre futotta.Az a baj, hogy az ólak, darás-kamra alz.betonja a küszöbszintig ér, kevés....
A madaraimat áttelepítettük a magasabb elõ udvarra. zavarban

#1891
A porta legmagasabb pontja a kert, ott (még) nem állt a víz este.
Elõtte a ház az esõ portarész alacsonyabban van, vízben is áll.
Mögötte a gyümölcsös is alacsonyabb fekvésû, az is vízben áll.

Mondjuk a gyümölcsösnek mindegy, a gyökérzetük hetek óta vízben áll.

Nagyon várom a meleg, nyári idõt (így még talán soha sem).
#1890
A mai napon becsehelyi kivibejárást tartottunk!
Nem tudtuk mind bejárni, majd a napokban arra is sor kerül.

Elég sok családnál van kivi, hol porzó-termõ, hol csak porzó, hol önporzó.
Ez egy idõs néninél van, aki magról vetette kb., 20 éve, és olyan szerencséje volt, hogy pont egy termõ és pont egy porzó kelt ki a magokból Link Link Link Link
A néni múltévi gyümölccsel is megkínált bennünket Link
A fák alá is ültetett egy csomót, van köztük is porzó is termõ is Link Link
A szomszéd utcában egy barátomnál mintaszerû lugast alakítottunk ki, most várják az elsõ termést Link Link Link Link
Csak sajna a porzójukat egy nagy szél letörte, így az elõzõ nénitõl hoztunk porzós virágokat, és méhecskét játszottunk, avagy kiviszex Link
Néhány házzal odébb másik kivi Link
A hölgyet ismerem, együtt nyaraltunk valamikor 6-7 évvel ezelõtt.
A kivi öntermõ.
Jól meglepõdtem, mert általában az öntermõ nem szokott mûködni, de amikor megnéztem, hogy egy tõ van csak, és múlt éven 400 db-ot szedtek le róla, akkor sejthetõ volt.
Bár termõ még akkor is lehetett, ha a közelben van porzó, de aztán közelebbrõl megnézve a virágokat, egy kocsányon 3 virág is lógott, ami a porzó jellemzõje, de közben bibék is vannak rajta.
A növény korát csak becsülni lehet, ugyanis elsõre 10 év hangzott el.
Aztán összeadtuk, hogy 5-6 évig nem termett, aztán 2 évben lefûnyírózták, és jósok éve terem. Tehát jóval több, mint 10 éves. Ha írogattak volna az elsõ 6-8 évben a fórumba, csak kudarcról számoltak volna be. Ha az utolsó években írogattak volna, csak sikerrõl.
A méretéhez képest most elég kevés van rajta, az oka az, hogy elég sok idén termõ vesszõ helyén csak csonkok vannak.

A hölgytõl megtudtam, hogy van egy másik kivi is a fõutcán, az virágzik, de sose terem, pedig innen vittek oda virágot porozni laza
Ugye sejthetõ, ha virág van de termés nincs, akkor porzóval állunk szemben, és öntermõvel porozni porzót elég viccesen hangzik, de ESZÜKBE JUTOTT ÉS MEGPRÓBÁLTÁK ! Ez mindenképpen dicsérendõ!
Felkerestem a fõutcai kivit, tényleg porzó, jól van kialakítva, virágzik, kap mellé két csajszit és néhány év múlva Õk is sikeres kivitermesztõk lehetnek.

És végül az én kivim Link Link Link
#1889
Az meg hogyan lehet, hogy a magasabb részen áll a víz ? Ezt most nem értem , vagy valamit félre olvastam ? Mert ha így volna , akkor ugye le lehetne vezetni a vizet.
#1888
Remélem én is (még 5-7cm és a házba, azon belül a szobába-konyhába alulról köszön be...), a gyümölcsöst szó szerint meg fogom siratni, azt anyagiakban kifejezni nem lehet...
#1887
A Met.társalgóban láttam a képeket,borzalmas,remélem minél kevesebb lesz az anyagi kár. zavarban
#1886
Itt sokkal...
Nekünk sajna az egész portát elöntötte belvíz, félek, az egész gyümölcsös rámegy...
A kerten nem áll víz (abszurd módon a porta legmagasabb részén áll), ám...
#1885
Szerencsére nincs nagyobb gond mint Yolandánál volt,hála a kapálásnak rotálásnak a talaj eddig még nehezen elnyelte a vizet a veteményekben, és ez az árok is szépen levezette a javát Link
#1884
T..ig ér a kukorica Link laza
Meg idõnként mellig is Link laza
#1883
Azért írtam hogy hátha csak hiába feleslegesen dolgoztam vele tegnap,de sajnos úgy néz ki hogy nem volt értelmetlen azóta már biztos folydogál.Hamarosan indulnék kifelé csak vártam az esõ csitulását,kocsival szinte lehetetlen kimenni még 4 kerék meghajtással is,így marad a bringa.
#1882
Le kell szedni a cseresznyét,még félédesen,mert reped körbe a kocsányánál, és vagy hosszába is.Ki lesz magozva, és hûtõzve. nyelvnyujtas
Link
Link
#1881
Remélem nem hiába dolgoztál vele. szomoru
Közben látom arra is esik nagyon. Éjjel alig tudtam aludni, szinte zuhogott a lefolyó bádogcsatorna a falsarkon.Lett is 31-33 mm. A hátsó baromfiudvar víz alatt ~ 10-20 cm. Elvezetni sajnos nem tudom, a szomszédok körbe építették a telküket,és csak feltöltöttek, de nem csatornáztak. Nekem átemelõ búvárszivattyú lenne jó, és kivezetni az utcai árokba, de ez olyan hosszú lenne, mint a Te árkod a hagymaföld mellett.
szegyenlos
#1880
Délután kimélyítettem a talajvíz levezetõ árkot Link
Az elõzõ ciklonnál a hagymában álló víz 2 nap alatt szépen lefolydogált ezen az árkon,remélem ma hiába dolgoztam vele.
#1879
folytatás; ha lássuk, hogy nem hoz termést a vezérvesszõ,és az oldalcsap, akkor most még várjunk kicsit. Meddig?
Ehhez jó hozzá tudna szólni Digiptri Rakamazról. Õ jegyzi az éves-havi hõõsszeget, ami a lényeg lenne a dologban.Nekem meg annyi ,hogy zöldmetszést kell alkalmazni. Majd ha kiszárad a légkör pár napig, akkor kellene azt a 20-40 centis végkinyúló semmit hozó vesszõt levágni.És ha erõs hõ-besugárzás W/2m történik,megfelelõ helyen,(idei erõs felfelé álló rügy, nyárs után 1-2 cm.-re) kell lemetszeni a fa ágát,vesszejét.
Utána a szokványos sebkezelés aranyat ér még, a (2)-5-10-20-50-200 Ft.-os ágvágásos sebeket legalább olajfestékkel,akril lakkos sprével fedjük be.

Vissza is kanyarodnék a paradicsom-paprika ültetvényekhez, ez az ami kell, és nagyon szükséges a növényeknek, a napfény, és a hõösszeg.

Persze ha van másnak precíz értékelése az elmúlt évekre, és közreadná, nagyon szívesen fogadná a metnet-társulat. vidám

Most nagyon labilis a Június hónap, remélem nem lesz özönvíz, és csak-csak kisüt a napocska, és gyenge szellõ szárítja a leveleket. vidám


#1878
Helló Meteo!
Látom a szép kertet,pláne a papi-pari sorokat! nevet Szépen nõnek, erõsödnek.Nekem csak paradicsom van 10 tõ, az is éppen tápászkodik felfelé, az alsó levelek rozsdásodnak a hidegtõl meg az esõktõl.

Azért viszont látom a felnyurgult gyümi-fákat, õszibarackot (1.tábla), és ostoros meggyet (2.táblán).Van rajta termés? Vagy csak ritkán, itt ott? kacsint

Ha ilyen elõfordul, adhatnék pár gyógyító, "megkegyelmezõ" tanácsot, a közeljövõre. Épp ideje volna, mármint a vegetatív-naptárt nézve. vidám
#1877
Üdv! Rég olvasom az írásaitok, és gondoltam megkérdezlek titeket, biztos tudtok válaszolni arra, hogy milyen trágyából, hogyan, milyen hígításban lehet trágyalevet készíteni? Irigylésre méltó képek vannak fönt, a mi növényeink fele ekkorák sincsenek zavarban
#1876
Szép rendezett a kert és az eper hmm! kacsint

Ma leszedtük az összes még valamire való cseresznyét,a holnaptól kezdõdõ esõs idõ miatt csak lerohadt volna,egyébként már a madarak is megcsipegették egy részét.
#1875
Néhány kép a kertbõl: Eper: Link 1. tábla Link 2. tábla Link Paprika, paradicsom helye: Link Megjelentek a terméskezdemények: Link Link
#1874
Nem nagy kiadás, meg 1-2 óra alatt sok fát le lehet fújni. A leesett gyümik azért becsapósak, van azon még termés, ha meggyógyul akkor meg is marad, sõt óriásira nõhet.
A remény hal meg utoljára, tudni kell! ( még Mályi felé is!)
nevet nyelvnyujtas
Ja és lepermeteztem a fáimat, ma reggel. Még kibírta a száradás délig.
Nagyon borul körbe, több emeletes congok lógnak alá.... szomoru
#1873
Kösz, megint tanultam valamit, én csak a moníliára szoktam figyelni. Van értelme permetezni a fát, ha a barack 98% már leesett?

Jó, tudom, hülye kérdés, persze, hogy kell...
#1872
A sok esõ miatt elsõsorban a gombák miatt.A 15-23 fok is épp kedvez nekik.Levélfoltosság,szürkepenész, barack himlõ, úgy ahogy az embert is elkapja, he ..he..
A rovarkártevõk is jelenésüket tartják, barackmoly, keleti gyüm.moly - a hajtásvégeket hervasztó darazsakkal együtt.
(én két, aránylag olcsó, -zacskós, 10-20 liter/puttony- szereket használok ,erre a pár fára, bokorra-sövényre.) Dithane M-45 és Nospylan port. Meg még egy evõkanál Ferticare 14-11-25 N-P-K tápsót keverek a gépbe.A szõlõre is ezt szórom, de annak késõbb jó az olcsó rézgálic 1% mészhidrátos oldata, és Nevikén, de óvatossan,egy evõkanál/10 liter=25-30 gr.
kacsint


#1871
Barackot, málnát- mivel és miért?
#1870
Permetezni való kedvem támadt; a barackot,szõlõt,málnát érdemes volna megelõzõ hadmûveleti kiképzésben részesíteni, de a légköri jelenségek akadályoznak. Tudna valaki a "kék égbolt" mûveleti tervrõl bõvebbet az elkövetkezõ napokra? zavarban nyelvnyujtas kacsint
#1869
Ma végre nem esett, így holnap vethetjük a tökmagot.
A héten ástam fel a földjét. Minden nap délutánra kapálhatóra száradt, de minden délután jött egy kis esõ is, pont miután egy-egy rajt befogtunk vagy valami egyéb munkával végeztünk és sorra kerülhetett volna a kapálás.
#1868
Minden évet úgy kezdünk hogy nem lesz többet mert rengeteg igényes munka van vele,de hát a sors úgy hozta hogy idén sem fogjuk nélkülözni, úgyhogy biztos hogy lesz. kacsint
#1867
Nagyon szép, szinte érzem a számban a burgonya ízét nevet
Karfiol van/lesz idén?
#1866
Köszönöm mindkettõtöknek! kacsint
Muszáj volt megmozgatni a talajt,a felsõ pár cm betonkemény volt, de alul kegyetlen vizes,néhol iszapon kellett átszaladni a rotakapával. hideg
#1865
Csak csatlakozni tudok Dalmához, gyönyörû állapotban van az ültetvény!
Irigyellek, hogy rá tudtok menni a földre, ráadásul még száraz is a teteje...

Nekünk a kert magasabban van, mint a porta utcára nyíló része (..., feltöltése is lesz ez utóbbinak), így is épp a zöldségek várható gyökérmélységéig nincs még víz...
#1864
Gratulálok! Ez valami csoda, hogy milyen szépen rendezett, egészséges ültetvény. Rengeteg fáradságos munka lehet vele, ezt ugye én, mint irodában szocializálódott munkaerõ csak csodálni tudom. Minden tiszteletem a Tietek! nevet
#1863
A héten be lett kapálva, rotálva, permetezve minden,ma még a hagyma gyomlálás lett volna de ahogy kiértünk rögtön szakadni kezdett az esõ, így ez elnapolva holnapra.
Azért pár képre maradt idõ:
Kleopátra Link Link
Aladin Link
Ez meg átvertekvele fajta Link Link itt látszik a különbség Link
Hagyma Link
kacsint
#1862
Az igen!
Nagyon szép!
Szerintem 4-5 évnél idõsebb, nem sokkal, 1-2 évvel.
Szerintem elég kevés fényt kaphat a fák és az épület árnyéka miatt, azért vannak olyan hosszú, megnyúlt ágai.
Bizony, a városi hõszenny csodákra képes.
Ott, abban a térségben -20-24 fokok repkedtek a télen rosszabb fekvésekben, ehhez képest totál ép a füge.
Városaink belterülete tele lehetne olyan mediterrán növényekkel, pálmákkal, fügékkel, gránátalmákkal, Magnolia grandiflorával (ez egy gellénházi példány Zalaegerszeg mellett Link ), és még sok más növénnyel, amik nem városi környezetben csak a domb és az inverzió segítségével élhetnek túl.
Megtennéd, hogy július elején, ha érik, akkor lefényképezed a gyümölcseit?
#1861
Én meg Gyöngyösön találtam egy megtermett fügebokrot-fát egy négyemeletes tövében. Gondolom a városi hõszenny, meg a ház hõje óvja a fagykártól, makk egészséges. Az elsõ és második emelet között van a teteje. Azt mondta egy ott lakó néni, hogy kb 4-5 éve van ott, meg hogy tavaly sok termés volt rajta. Csináltam róla képet is: Link Link Link
#1860
Igazad van, Floo, de azért szerintem a talajhõmérsékletrõl és a fejlõdéshez szükséges minimális idõrõl se feledkezzünk el! Nálunk például jóval nagyobb a tavaszi lemaradás, mint a nyári vagy az õszi.
Itt, a hegyek között a kora tavasz jóval hidegebb és a kötöttebb talaj is jóval lassabban melegszik fel, gyakoribb a tavaszi havazás is, mint a szomszédos folyóvölgyekben vagy az Alföldön. Április végétõl aztán hirtelen melegedés tapasztalható, fõleg a nappali hõmérsékleteket figyelve. Itt, a kismedencében ekkor tûnik el a környékbeli alföldi területekhez viszonyított csapadéktöbblet, ami csak augusztus közepétõl jelentkezik újra néhány hét erejéig. De mindez nem elég ahhoz, hogy a tetemes lemaradást akár õszre behozzuk, fõleg hogy azért itt a meleg nappal ellenére az éjszakák nyáron is viszonylag hûvösek.
Itt egyébként e héten kezdett el virítani az akác, és a korai cseresznyék is most kezdenek el pirosodni.

Utolsó észlelés

2024-05-20 02:01:41

Ercsi

16.3 °C

31500

RH: 69 | P: 1010.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121732

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.